H "παράγκα" της Γερμανίας

(αναδημοσίευση από yupi.gr)

Η Παράγκα μετακόμισε στη Γερμανία. Ο «Κοκαλιάρης», ο «Θειος», ο «Γιατρός» και ο «Περίεργος» πλέον βγάζουν τα προς το ζην από τα ερασιτεχνικά πρωταθλήματα της πατρίδας του Οτο.

fixed

Το σενάριο πήγαινε ως εξής: η τελευταία αγωνιστική της 4ης κατηγορίας της Κολωνίας έφτανε στο τέλος της και η Νίπες ετοιμαζόταν να ανοίξει σαμπάνιες, αφού με νίκη απέναντι στην αδιάφορη Ντίτιμπ Τουρκ εξασφάλιζε την άνοδο της. Πράγματι, της έριξε δέκα τεμαχιάκια (!), χωρίς να ξέρει όμως τι εκτυλίσσονταν σε ένα άλλο γήπεδο, μερικά χιλιόμετρα μακρύτερα. Η Ράινκασελ έπαιζε με την Λόβε και χρειαζόταν σκορ με +37 γκολ διαφορά για να κερδίσει εκείνη την άνοδό της, σε βάρος της Νίπες. Το πρώτο ημίχρονο έληξε 13-0. Καλά ως εδώ. Λες τώρα, που να βάλει άλλα 23 γκολ σε 45 λεπτά; Αμ δε! Η Ράινκασελ σκόραρε 41 φορές (!) στην επανάληψη, o πίνακας έδειξε σκορ 54-1 (!!!) και κέρδισε την άνοδο της απέναντι σε μία ομάδα που παρατάχθηκε έξαρχος στον αγωνιστικό χώρο με επτά παίκτες. Τώρα διενεργείται προανάκριση μετά τις μηνύσεις για στημένο αγώνα που υπέβαλλε η Νίπες και η συνέχεια θα δοθεί στα δικαστήρια.

Ηθικό δίδαγμα: το over στα ερασιτεχνικά της Γερμανίας είναι στανταράκι.